Київський район м. Полтави заснований у 1952 році, має територію 5437,8 гектарів, що складає 52,8 % від загальної площі міста Полтави. Станом на січень 2016 року в районі проживає близько 90 тис. осіб.
   
 
Сьогодні:
вівторок, 21 травня
   
 

1МІСЬКА КЛІНІЧНА

ЛІКАРНЯ ПОЛТАВИ

1951-2011

Summum bonum medicinae sanitas.

            Найвище благо медицини – це здоров’я.

За ці роки в ній створено кілька високоспеціалізованих центрів, зміцнена матеріальна база, використовуються нові підходи в діагностично-лікувальному процесі, успішно впроваджуються нові методи лікування.

Сьогодні лікарня обслуговує понад 100 тисячі населення найбільшого промислового району м. Полтави – Київського – та надає висококваліфіковану спеціалізовану стаціонарну допомогу жителям міста та області у 8 стаціонарних відділеннях на 300 ліжок, де одержують лікування близько 10 000 хворих щорічно.

Амбулаторно-поліклінічна служба лікарні об’єднує три поліклініки для дорослого населення, 6 амбулаторій сімейної медицини, дитячу поліклініку, кабінет обов’язкових періодичних медичних оглядів, кабінети лікарського прийому для ветеранів, відділення переливання крові, цілодобовий міський травмпункт.

1-ша міська клінічна лікарня є учбовою базою Української медичної стоматологічної академії та Полтавського медичного коледжу.

Справжнім золотим фондом лікарні вважаються люди та її колектив. 1-ша міська клінічна лікарня може пишатися своїми спеціалістами. Це лікарі, вірні клятві Гіппократа, це медичні сестри і молодший медперсонал з умілими, ніжними руками і чуйним до чужого болю серцем, бо саме від них залежить ефективність лікування і саме колектив визначає статус лікарні в минулому, робить це сьогодні і визначатиме його в майбутньому в боротьбі за чиєсь життя.

ВІХИ РОЗВИТКУ

Початком надання безплатної медичної допомоги в Київському районі міста сталася знаменна подія: 95 років тому, у серпні далекого 1916 року, міською управою було засновано перший медичний заклад для малозабезпеченого населення робітничої окраїни – медичну амбулаторію на Павленківській площі 6, що з часом виріс до 1-ої міської клінічної лікарні.

А починалося це так: в приміщенні із 4-х кімнат, маленький колектив із 4-х чоловік (лікаря, фельдшера, медсестри і санітарки) розпочав роботу з надання медичної допомоги населенню: на амбулаторному прийомі та по викликах, при необхідності з наданням допомоги при пологах. Першим лікарем була призначена Тригуб Л.Д., яка працювала до 1957 року. Незважаючи на щорічний ріст обсягів роботи та всілякі труднощі, цей колектив працював до 1922 року, коли склад лікарів поповнився терапевтом, педіатром, отоларингологом та зубним лікарем.

А вже 1924 року міськздороввідділ, враховуючи швидкий розвиток підприємств району, зростання кількості населення, реорганізував амбулаторію в третю робітничу поліклініку.   Маленьке приміщення на Павленківській площі не могло задовольнити потреб, і після наполегливих пошуків під поліклініку було використане приміщення ревтрибуналу на Сінній площі, 42. Завідувачем поліклініки був призначений лікар Альтшулер Г.А., який очолював її до 1930 року. Були організовані прийоми окуліста, гінеколога, невролога, розпочали роботу лабораторія та рентгенкабінет. Невтомно і самовіддано без вихідних працював медичний персонал поліклініки по ліквідації епідемій сипного та черевного тифів, туляремії, малярії,. Здійснювались щоденні подвірні огляди хворих та контактних. Надавалась невідкладна допомога і в нічний час на гужовому транспорті з беззмінним кучером Бондаренко В.П.

З метою наближення медичної допомоги до робітничих промпідприємств були відкриті медпункти на м’ясокомбінаті з 1930 року, на метало заводі – з 1931 року, в с. Щербані, спіртзаводі, в інстітуте кормів, плодовоягідному заводі, швейній фабриці. Очолювали поліклініку в різні періоди лікарі: Іцекзон С.А., Касперський, Фіалковький, Кононенко І.Ф., Кац Б.Р., а з 1938 року по 1945 рік – Мохначев Я.К. У цей період поліклініка обслуговувала 39 тис. населення, розподілених на 7 дільниць з радіусом обслуговування 12 км. Були організовані дитяча консультація, комісія ЛКК і МСЕК, фізіотерапевтичний кабінет по вул. Пушкіна, 88.

Після визволення міста від фашистських загарбників медпрацівники, яки залишилися живими, на чолі з Мохначовим Я.К. взялися за відновлення служби.

Розбудовувалась, розвивалась післявоєнна Полтава. З 1949 року було взято курс на об’єднання амбулаторної медичної допомоги зі стаціонарною, потреба якої була надзвичайно нагальною. Але ж тільки в серпні 1951 року, після безрезультатних пошуків прийнятного приміщення, в одному з двох приміщень поліклініки був розгорнутий стаціонар на 50 ліжок і медичному закладу було присвоєно ім’я першої міської лікарні. Головним лікарем була призначена Швидка А.А. Серед головних лікарів потрібно відзначити: Рубцеву Е.Г. (1956-1960 рр.), Щербака В.І. (1960-1976 рр.), Удовіченко К.Ф. (1977-1989рр.), Малик В.В (1989-2009)      рр.), які  виявили великі організаторські здібності і талант, щоб устаткувати лікарню, організувати роботу харчоблоку, пральні, допоміжних служб, ремонтувати, реконструювати, розширювати наявні приміщення, відкривати нові спеціалізовані служби.

50 ліжок стали початком для подальшого розвитку ліжкового фонду лікарні і його профілізації.

Одним із перших важливих заходів після призначення Щербака В.І. було одержання приміщень в будинку по вул.. Жовтневій, 53/1. З 1960 року Київський район являв собою найбільш населену і виробничу частину міста: 76 000 населення; великими темпами йшло будівництво заводів: «Хіммаш», ГРЛ, ПТМЗ, ЗБК, м’ясного обладнання, м’ясокомбінату та ін. Стаціонар лікарні мав 190 ліжок. Колектив складали 103 лікаря, 178 медсестер.

В 1970 році, з введенням у дію новобудови нині діючого стаціонару з поліклінікою розпочався новий етап діяльності лікарні: розгорнуто 455 ліжок стаціонару.

За справу взялися кращі із кращих завідувачі відділеннями: хірург Малий Б.К., педіатр Вовченко Л.А., травматологи Гришин В.О.,Пеліпенко В.П., кардіолог Скляренко М.П., дитячий хірург Довгополов В.С., терапевти Затхій М.І., Головко Л.С. та невропатологи Хайт М.Б., Ардатьєв А.І., інфекціоніст Василенко О.О. Адміністрація лікарні разом з завідувачами відділеннями та старшими медсестрами провели величезну роботу по комплектуванню лікарні кадрами, їх навчанню та організації праці на зовсім іншому рівні. Працювали і вчилися всі: лікарі, медичні сестри, санітарки, впроваджувались нові методи лікування, раціоналізаторські пропозиції, наукова організація праці, посвячення в професію, наставництво, конкурси на кращого за професію, зустрічі з ветеранами.

З березня 1970 року лікарня стала клінічною.

З розбудовою в місті закладів охорони здоров’я ряд відділень відокремились з лікарні. Так самостійним закладом став разом з приготовленими кадрами кардіологічний диспансер, в дитячу лікарню переведені обласне дитяче травматологічне відділення та дитячий травмпункт, а раніше була переведена дитяча хірургія. Натомість організувались нові служби: анестезіології і реанімації, пуль монологічне відділення. З 1997 року діяльність стаціонару проходила в умовах реформування відповідно до Указу Президента України № 187 від 28.02.97 року та вимог Постанови Кабміну, якими був зменшений норматив забезпеченості стаціонарними ліжками до 80 на 10000 населення на кінець 1998 р., і загальна кількість ліжок лікарні була скорочена до 300, а штати – на 166 посад.

У 1999 році 1-й міській клінічній лікарні рішенням акредітаційної комісії МОЗ України присвоєно першу категорію.

1-ша міська клінічна лікарня – ліцензований лікувально-профілактичний заклад, має акредитаційний сертифікат першої категорії, є базою декілька кафедр ВДНЗУ «УМСА» та базою навчання лікарів інтернів.

Структурні підрозділи закладу:

·       Приймальне відділення

·       Терапевтичне відділення

·       Неврологічне відділення

·       Пульмонологічне відділення

·       Хірургічне відділення

·       Травматологічне відділення №2

·       Травматологічне відділення №1

·       Відділення реанімації і інтенсивної терапії

·       Міській травмпункт

·       Відділення переливання крові

·       Дитяче інфекційне відділення

·       Поліклініки для дорослого населення №1,2,3

·       Дитячі поліклінічні відділення №1,2

·       Рентгенологічна служба

·       Клініко-діагностична лабораторія

·       Господарчий підрозділ

·       Штат лікарні складає __ осіб, з них 290 лікарів, 440 медичних сестер, 213 молодших медичних сестер.

·       Серед лікарів: 77 мають вищу категорію, 96 - першу, 42 – другу.

·       Серед медичних сестер: 152 мають вищу категорію, 76 – першу, 42 – другу.

З 2011 року керівництво 1 міською клінічною лікарнею здійснює головний лікар Селькіна Ганна Борисівна, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії за фахом «Організація і управління охороною здоров’я» та «Стоматологія».

АМБУЛАТОРНО-ПОЛІКЛІНІЧНА СЛУЖБА

Амбулаторно-поліклінічна служба є провідною ланкою в наданні кваліфікованої медичної допомоги населенню Київського району міста, забезпечує безперервність лікувально-діагностичного процесу вдома і поліклініці, підтримує тісний зв’язок з стаціонарними відділеннями, диспансерний нагляд сприяє зміцненню здоров’я населення. В об’єднанні проводиться постійна робота по виконанню комплексних національних програм: імунопрофілактики, боротьби з туберкульозом та СНІДом, профілактики і лікування артеріальної гіпертензії та цукрового діабету, онкологічних захворювань.

З метою наближення лікувально-профілактичної допомоги до кожної сім’ї і поліпшення демографічної ситуації ведеться робота по виконанню регіональної програми «Полтавська родина» та впроваджується пріоритетний напрямок розвитку медицини – сімейна медицина. Відкрито та активно функціонують 6 амбулаторій сімейної медицини.

Нині амбулаторно-поліклінічну службу 1МКЛ очолює талановитий організатор Павленко В.В. З великим професіоналізмом і відповідальністю  організовують роботу поліклінічних відділень для дорослого населення №2 та №3 Коломієць Г.О., Решта В.О.

За останні роки амбулаторно - поліклінічна служба не тільки зберегла обсяг надання медичної допомоги, а і значно розширила та поліпшила її якість. В поліклініках відкрито кабінети: гематологічний, урологічний, проктологічний, УЗ-обстеження, ендоскопічний, кабінет онкоогляду чоловіків, глюкозу річний. Значно розширили обсяг надання медичної допомоги служби: отоларингологічна, кардіологічна, травматологічна, хірургічна, урологічна. Велика участь в цьому завідуючих: Шведенко Ю.О., Ксьондз О.Ю., Цегельник С.І., Дрозд А.В., Требін В.А.  

    З 1985 року фізіотерапевтичну службу очолює Ряполова Л.Д. Фізіотерапевтичні відділення, які розміщені в поліклініках і амбулаторіях, надають всі сучасні види лікування: електросвітлолікування, лазеротерапія, водогрязелікування, масажу, ЛФК та ін.

   Висококваліфіковані лікарі та рентген лаборанти працюють в рентгенологічному відділенні, яке більш ніж 20 років очолює Савченко В.В. Об’єм та якість рентген досліджень постійно поліпшується, завдяки оновленому обладнанню.

Сучасні апарати УЗ-діагностики надають можливість діагностувати різноманітні захворювання на початкових стадіях, що значно покращує ефективність лікування. Проводяться УЗ дослідження органів черевної порожнини, серця, магістральних судин, суглобів, щитоподібної залози, молочної залози, передміхурової залози та ін.

ХІРУРГІЧНЕ ВІДДІЛЕННЯ

    Хірургічне відділення розпочало своє існування після перепрофілювання терапевтичних ліжок на декілька хірургічних, завідувачем відділення був фронтовий лікар Тарапата І.М. У 1962 році це відділення очолив висококваліфікований хірург Малий Б.К. Пізніше по багато років відділення очолювали хірурги: Залещанський Ю.С., Дубінський М.В., Парасоцький В.І., Білошапко А.М.

    Зараз відділення очолює хірург вищої категорії Подлесний В.І., під керівництвом якого працюють досвідчені лікарі.

З 1970 року на базі відділення працює кафедра хірургічних хвороб стоматологічного факультету УМСА, яку нині очолює професор, доктор медичних наук  Малик С. В.

    Пріоритетними напрямками роботи хірургічної клініки є створення сучасної стратегії і тактики допомоги хворим і потерпілим з торакоабдомінальними ураженнями, з хірургічною політравмою та шоком, активно розробляються питання сучасного лікування хірургічної гастроентерології, герніології, гнійної хірургії, що має своє відображення у великій кількості науково практичних розробок, захищених дисертацій та публікацій у провідній сучасній медичній літературі.   Широко використовується лапароскопічна стійка. В рік виконується до 300 операції при жовчокамяній хворобі.

ТРАВМАТОЛОГІЧНА СЛУЖБА

  Стаціонарна спеціалізована травматологічна служба м. Полтави веде своє літочислення із 1963 р., коли при 1-й МКЛ були відкрити 30 ліжок. У 1970р. у зв’язку з переходом у нову лікарню було відкрито самостійне спеціалізоване ортопедо-травматологічне відділення на 60 ліжок, його очолив В.П. Пеліпенко. В липні 1970 року при лікарні відкрито і до цього часу функціонує цілодобовий травматологічний пункт. В 1971 році на площі 1МКЛ було переведене обласне травматологічне відділення.

   Ефективною є сумісна робота лікарів відділень з працівниками кафедри ортопедії і травматології УМСА. Це консультативна допомога, клінічні розбори, підготовка та видання методичної літератури, організація конференцій. Завідувач курсу травматології та ортопедії, к.мед.н., доцент Пеліпенко О. В.

Завідуючий травматологічним відділенням №1 – Малик В.Д.

Завідуючий травматологічним відділенням №2 – Левус В.С.

Завідуючий міським травмпунктом – Соколко В.В.

    Впроваджені та широко використовуються нові сучасні методики лікування: позаосередковий остеосинтез стержньовими апаратами, подовження кісток, функціональне лікування переломів ортезами, введення ефективних негормональних препаратів для лікування дегенеративно-дистрофічних захворювань. Використовуються методики кісткової пластики, комбіновані з різними видами остеосинтезу. Активно використовується сучасна артроскопічна стійка яка дозволяє проводити артроскопічну діагностику травм і захворювань колінного суглоба. Операції, які здійснюються з її допомогою, належать до малоінвазивної хірургії.

    Лікарі відділення першими в регіоні зробили операції з пересадки штучних суглобів та напівсуглобів, отримали дванадцять патентів на хірургічні інструменти та запровадження нових методів оперативного лікування. Вони внесли близько 450 раціональних пропозицій, побачили світ близько 500 наукових публікацій.

НЕВРОЛОГІЧНЕ ВІДДІЛЕННЯ

 До 1955 року в м. Полтаві неврологічних ліжок не було: хворі неврологічного профілю лікувались в терапевтичних стаціонарах.

   У жовтні 1960 року в 2-й міській лікарні відкрилось перше неврологічне відділення на 30 штатних ліжок, а з квітня !970 року, в зв’язку з введенням у дію нового комплексу 1МКЛ, було розгорнуто міське неврологічне відділення на 60 ліжок. За роки роботи на ліжках відділення було проліковано тисячі пацієнтів з різноманітною неврологічною патологією. З 1999 року окремо було виділено 40 цереброваскулярних ліжок. З часу відкриття неврологічного відділення і до 2005 року колектив очолював висококваліфікований та досвідчений лікар Ардатьєв А.І. З 2006 року організовує роботу відділення – Матвієнко Ю.П.

Для поліпшення лікувально-діагностичної роботи у відділенні був розгорнутий кабінет функціональної нейродіагностики, відкриті жіноча і чоловіча реабілітаційні палати. На базі відділення створена ургентна неврологічна служба. З осені 1997 року на базі відділення працює кафедра неврології УМСА.

ПУЛЬМОНОЛОГІЧНЕ ВІДДІЛЕННЯ

    Пульмонологічне відділення – одне з наймолодших у лікарні – відкрито 7 лютого 1990 року для надання спеціалізованої допомоги мешканцям міста. У відділені працюють досвідчені лікарі: завідувач відділенням Калініченко О.Д., лікар-бронхолог Петренко С.О., Галіна І.М.

   З лютого 1999 року проведено скорочення пульмонологічних ліжок до 20, на вивільнених площах розгорнуто денний стаціонар поліклініки на 20 ліжок у дві зміни для лікування хворих терапевтичного та неврологічного профілю, який оздоровлює понад 1500 пацієнтів на рік.

ВІДДІЛЕННЯ РЕАНІМАЦІЇ  ІНТЕНСИВНОЇ ТЕРАПІЇ

    Анестезіологічне відділення, було організоване в 1994 році на 6 ліжок в окремому приміщенні, очолив його Лобач Б.І, який мав великий досвід роботи, вищу кваліфікаційну категорію.

     Анестезіологічне відділення обладнано найсучаснішою апаратурою, для проведення реанімаційних заходів, у хворих з різноманітною патологією.

   В 2011 році призначений завідуючим відділенням реанімації і інтенсивної терапії Рева

ДИТЯЧЕ ІНФЕКЦІЙНЕ ВІДДІЛЕННЯ

   Дитяче інфекційне відділення відкрите в серпні 1970 року, що було великою подією в медичному світі м. Полтави.

   Діти – наше майбутнє, їх здоров’я потребує особливого піклування, що було доведено згуртованим і дружним колективом, довгий час очолюваним Василенко О.О. За час функціонування відділення завідуючими були Барабан Н.С., Бистрицька А.О.

   Колектив лікарів відділення надає спеціалізовану і високваліфіковану допомогу пацієнтам міста і області з повітряно-крапельними інфекціями.

   І в теперішній час колектив підтримує добрі традиції минулих років, на чолі колективу - Воронянська С.А., енергійна вольова  людина.

ТЕРАПЕВТИЧНЕ ВІДДІЛЕННЯ

   Терапевтична клініка є початковою ланкою стаціонару 1-ой міської лікарні, заснованою з 15.08.1951 року. За роки існування терапевтичне відділення клініки стало фундаментом лікувально-діагностичної допомоги населенню міста та навчальною базою підготовки спеціалістів.

   У терапевтичному відділені працюють висококваліфіковані спеціалісти: завідувач відділенням Горбась О.М., старший ординатор Маркіна Т.М. та ін. Вони плідно працюють під методичним керівництвом керівника клініки доктора медичних наук, професора Кайдашева І. П.

  Терапевтична клініка оснащена сучасним діагностичним обладнанням, застосовує в своїй роботі сучасні медичні технології діагностики і лікування: ультразвукові, рентгенологічні, лабораторні, інструментальні, ендоскопічні та ін., які дозволяють за короткий термін своєчасно встановлювати діагноз та добиватись поліпшення стану здоров’я хворих.

ПЕДІАТРИЧНА СЛУЖБА

    Педіатрична служба Київського району Полтави бере початок з 1946 року як самостійна дитяча консультація і очолювала її перша завідуюча Корнієнко Г.О. До складу 1-ої міської лікарні дитяча консультація ввійшла в 1951 році на чолі з завідуючою Гринь Є. в подальшому завідуючими дитячою поліклінікою були Зіновіє’ва Р.І.,Смірнова А.А., Котов С.О.

   Сьогодні педіатричну службу 1 МКЛ очолює досвідчений лікар, талановитий організатор Михайлець Л.І.

  На сьогодні 13 900 дітей Київського району обслуговують більше 150 досвідчених медпрацівників, характерною рисою яких є чуйність, професіоналізм та доброзичливість.

      21 грудня 2010 року, в приміщенні дитячої поліклініки 1МКЛ, відкрита унікальна соляна кімната або галокамера. Зараз у Полтаві близько 5 тис. дітей потребують лікування таким методом, у тому числі понад 200 малюків з бронхіальною астмою. У цій кімнаті діти із хронічними захворюваннями органів дихання, алергічними та дерматологічними хворобами зможуть лікуватися в умовах штучного мікроклімату соляних печер.

    Дітям та підліткам Київського району надається допомога з 18 спеціальностей.

Здоров’я – це ще не все,але без нього все – становиться нічим.

Ці слова, мабуть найбільш виразно визначають дійсну цінність здоров’я людини.

Колектив 1-ої міської клінічної лікарні на різних етапах свого становлення докладає  усіх зусиль для розвитку лікарні та покращення охорони здоров’я жителів міста, бо кожен фініш – це по суті старту боротьбі за чиєсь життя.